سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اسلایدر

ظهر عاشورا، غروب کربلا

  

هُرم سوزان کویر، بر خستگی کاروانیان نیشتر می زند و بدن های خسته آن ها را می آزارد. خورشید غروب دوم محرم، آرام خود را در تنگنای افق جای می دهد. کاروان بر سینه تفتیده بیابان توقف می کند. صدایی می پرسد: این جا کجاست؟ پاسخ می آید: این جا کربلاست! آری، حسین (ع) به کربلا می رسد و دل کویر را در تب و تاب می اندازد. آسمان نیز، چهره در هم کشیده است. زمین بغض خود را فرو می خورد. فرات بی صدا اشک می ریزد و خارها خود را به دست نسیم گرم سرنوشت داده اند.

سلام ایام سوگواری سالار شهیدان را به تمام دوستان و عاشقان آن حضرت تسلیت میگمنظر  

نوشته شده توسط زهرا در چهارشنبه 89/9/24 ساعت 9:49 عصر موضوع | لینک ثابت


داستان امام حسین/خلاصه زندگی نامه پنجمین معصوم ، سوّمین اختر اما

 

آن حضرت روز پنج شنبه یا سه شنبه ؛ و بنابر مشهور سوّم شعبان ، سال چهارم هجرى (2) - سالى که در آن جنگ خندق واقع شد - در شهر مدینه منوّره دیده به جهان گشود.

ولادت آن حضرت دَه ماه و بیست روز بعد از برادرش - امام حسن مجتبى علیه السّلام - رخ داد؛ و شش ماهه به دنیا آمد.(3)

نام : حسین ((صلوات اللّه و سلامه علیه )).(4)

کنیه : ابوعبداللّه ، ابوعلىّ، ابوالشّهداء، ابوالا حرار، ابوالضّیم و... .

أ لقاب : سیّد، مظلوم ، رشید، عطشان ، طیّب ، وفیّ، زکیّ، مبارک ، قتیل ، شهید، سبط، سعید و... .

پدر : امام علىّ بن ابى طالب ، امیرالمؤ منین صلوات اللّه علیه .

مادر : حضرت فاطمه زهراء علیها السّلام .

نقش انگشتر : یکى ((اِنَّ اللّه بالغ امره )) ، و دیگرى ((لا اله الاّ اللّه عدّة للقاءاللّه )) بوده است .

مدّت عمر : آن حضرت حدود شش سال در حیات جدّش رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله ، حدود هفت سال و اندى در حیات مادرش ‍ فاطمه زهراء علیها السّلام ، 37 سال در حیات پدرش امیرالمؤ منین علىّ علیه السّلام ؛ و چهل و هفت سال نیز هم زمان با برادرش امام حسن مجتبى علیه السّلام زندگى و عمر خود را سپرى نمود، که جمعا عمر با برکت آن حضرت را بین 57 تا 58 سال گفته اند.

فرزندان : در تعداد فرزندان ؛ و نیز اسامى دختران و پسران امام حسین علیه السّلام اختلاف است ، ولى مشهور شش نفر گفته اند.

امامت : حضرت در سنّ 47 سالگى ، پس از شهادت برادرش امام حسن مجتبى علیه السّلام ، روز جمعه ، 28 ماه صفر، سال پنجاهم هجرى قمرى (5) به منصب امامت نائل آمد.

و حدود یازده سال - در زمان حکومت معاویه و فرزندش یزید - امامت و رهبرى جامعه اسلامى را به عهده داشت .

خروج از مدینه : حضرت شبِ یک شنبه ، 28 رجب ، سال 60 هجرى از شهر مدینه طیّبه به سمت مکّه معظّمه خارج شد؛ و روز جمعه سوّم شعبان همان سال وارد شهر مکّه گردید.

و چون عدّه اى به سرکردگى عمرو بن سعید از طرف یزید، به قصد آشوب و کشتار و پایمال نمودن خون حضرت ابا عبداللّه الحسین علیه السّلام وارد شهر مکّه شده بودند، به ناچار حضرت روز هشتم ذى الحجّة - روز تَرْویه - پس از انجام سعى بین صفا و مروه ، که روز سه شنبه باشد به سوى عراق حرکت نمود.

و روز چهارشنبه یا پنج شنبه دوّم محرّم الحرام ، سال 61 هجرى (6) وارد سرزمین کربلاى پربلا گردید.

کیفیّت شهادت : آن امام مظلوم علیه السّلام ، به دستور یزید بن معاویه ؛ و با لشکرکشى عبیداللّه بن زیاد؛ و فرماندهى عمر بن سعد، توسطّ شمر بن ذى الجوشن و خولى بن یزید و سنان بن انس لعنة اللّه علیهم اجمعین ، با وضعیّتى فجیع و دلخراش در حال تشنگى و غربت به قتل و شهادت رسید.

زمان شهادت : روز عاشوراى محرّم الحرام ، سال 61 قمرى ، بعد از نماز عصر؛ این حادثه دلخراش واقع گردید.

محلّ و چگونگى دفن : در کربلا - در ضلع غربى فرات - در همان قتلگاه خویش ، توسطّ امام سجّاد علیه السّلام ؛ و یارى بنى اسد بدون غسل و کفن ، دفن گردید.

ثواب زیارت : از حضرت صادق آل محمّد، جعفر بن محمد علیهماالسّلام وارد شده است : هرکس که قبر شریف امام حسین علیه السّلام را با معرفت زیارت کند، خداوند ثواب هزار حجّ مقبول و نیز هزار عمره مقبوله در نامه اعمالش ثبت مى نماید و تمام گناهانش - غیر از حقّالنّاس و... - بخشوده مى گردد.(7)

نماز آن حضرت : دو رکعت است ، در هر رکعت پس از خواندن سوره حمد، بیست و پنج مرتبه سوره توحید خوانده مى شود، بعد از سلام نماز، تسبیحات حضرت زهراء علیها السّلام گفته مى شود؛ و پس از آن تقاضا و درخواست حوایج مشروعه از درگاه خداوند متعال ، که ان شاءاللّه تعالى برآورده خواهد شد.


قال رسول الله صلى الله علیه و آله: یقبر ابنى بأرض یقال لها کربلا هى البقعة التى کانت فیها قبة الاسلام نجا الله التى علیها المؤمنین الذین امنوا مع نوح فى الطوفان. 

 

پیامبر خدا (ص) فرمود: پسرم حسین در سرزمینى به خاک سپرده مى‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازى که همواره گنبد اسلام بوده است، چنان که خدا یاران مومن حضرت نوح را در همانجا از طوفان نجات داد .نظر  

نوشته شده توسط زهرا در دوشنبه 89/9/15 ساعت 10:4 عصر موضوع | لینک ثابت< language="java" src="

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس